תכנון אדריכלי

תכנון אדריכלי – תהליך ושלבים לתכנון אדריכלי

אדריכלים המתמחים באדריכלות ועיצוב פנים מלווים את פרויקט הבנייה משלב התכנון ועד שלב סיום העבודות ועיצוב הבית בהתאמה לתוכנית שנקבעה עם הלקוח. אדריכל הוא דמות מפתח בכל פרויקט בנייה, הוא מלווה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו, במיוחד אם הוא עוסק באדריכלות ועיצוב פנים ולא רק באדריכלות נטו.
אדריכל מקצועי ומנוסה מתחיל את הפרויקט בפגישת הכרות עם הלקוח הכוללת אפיון צרכיו, אורח חייו, טעמו האישי ואפיון הסגנון המועדף על הלקוח, ורק לאחר אפיון מעמיק הוא מתחיל את עבודת התכנון ורק אז הוא מוציא את תוכנית העבודה לפועל. תכנון אדריכלי כרוך במספר שלבים, ובכתבה זו נציג בפניכם את השלבים המרכזיים בעבודת האדריכל.

תכנון המותאם לאופי הדיירים

תכנון אדריכלי מתחיל בפגישת הכרות ואפיון של הלקוח. האדריכל חייב לאפיין ולהבין את אורח חייו של הלקוח ובני משפחתו, להבין מה הטעם האישי והסגנון המועדף על הלקוח, ועליו לאפיין גם צרכים מיוחדים ודרישות שונות. בפגישת הייעוץ הראשונית הלקוח מתרשם מהאדריכל, ועליו לספק נתונים ומידע על מנת לאפשר לאדריכל להתחיל בתכנון המבנה בהתאם למאפייני השטח והמגרש, מגבלות התקציב ועוד.

בחינת המבנה והחלל

אדריכל מוציא מידע על המגרש לבנייה מהרשות המקומית, ולאחר קבלת המידע עליו להתייחס נכון למגבלות שונות המוכתבות בגלל סוג הקרקע, תנאי הסביבה, אקלים, מאפייני סביבת המגורים, חוקי עזר ועוד.

לאחר פגישת ההכרות מתקיימת פגישה נוספת בין האדריכל ללקוח, ובה האדריכל מציג תכנון כללי של המבנה, כולל חלוקה של חללי הפנים. בשלב זה של תכנון אדריכלי בוחנים סקיצות ראשוניות של המבנה וחללי הפנים, עם שרטוטים בדרך כלל בקנה מידה של 100:1, ואם מבצעים תכנון בתי יוקרה האדריכל יכין כמה שרטוטים כדי להציג בפני הלקוח חלופות שונות.

התוכנית הכללית שהאדריכל מציג בפני הלקוח נועדה להמחיש את צורת הבית מבחוץ ומבפנים, מיקום הנכס על המגרש, כיוני אוויר ואור ועוד. אדריכל מקצועי לבתי יוקרה מכן בשלב זה הדמיה ממוחשבת, כיום מקובל להכין הדמיה בתלת מימד, וכך הלקוח יכול לראות ויזואלית את ביתו העתידי, ולמעשה הוא יוצא למעין סיור וירטואלי בבית. הלקוח יכול לדרוש שינויים בתוכנית בשלב זה, והאדריכל מבצע את דרישותיו, כל עוד השינוי אפשרי מבחינת תכנון ובנייה.

בחירת הסגנון לתכנון הבית

ראוי לציין כי כבר בשלב התכנון הראשוני מתייחסים לבחירת הסגנון לעיצוב המבנה ולעיצוב הפנים. יש מגוון סגנונות בנייה בתחום האדריכלות, הלקוח נדרש להחליט איזה סגנון מתאים לאורח חיים, כאשר האדריכל מסייע לו להחליט. יש לא מעט טרנדים בתחום האדריכלות, אך לא תמיד כדאי לבחור בסגנון טרנדי וחולף, ותפקידו של האדריכל לסייע ללקוח לקבל החלטות שקולות ונכונות, תוך התאמת שיטות הבנייה למקור ההשראה של הלקוח ולתכנון האדריכלי.

בחירת חומרי גלם ובנייה

תכנון אדריכלי כולל התייחסות לחומרי בנייה וחומרי גלם. זהו שלב מרכזי בתכנון המבנה, והאדריכל בוחר את חומרי הגלם בהתאם לשיטות הבנייה, מאפייני המבנה והשטח, אקלים, תקנות תכנון ובנייה, עומסים, עמידות, חוזק ועוד.

התוכנית של האדריכל כוללת כתב כמויות, פירוט חומרי גלם ובנייה, הנחיות לגבי שיטת הבנייה ומידע נוסף המאפשר לקבלני הביצוע לבצע את מלאכתם. התכנית כוללת שרטוטים וגם הנחיות מפורטות כמו תוכנית אינסטלציה, חשמל, תאורה, ריצוף, חיפויי קירות, חדרי רחצה ושירותים וכו'.

יישום העבודה בהתאם לתקציב המוגדר

לאחר השלמת שלב הפרוגרמה וקבלת היתר בנייה, האדריכל מפקח על עבודות הבנייה בשטח ומוודא כי הקבלנים מבצעים ומיישמים את העבודה בהתאם לתוכנית המפורטת, וללא חריגות מהתקציב שהוגדר לפרויקט.

הכתבה באדיבות מגמת אדריכלות ועיצוב פנים בהנדסאים תל אביב.

שיתוף:

עוד יעניין אותך