תכנון בית פרטי מאלף ועד תו

תכנון בית פרטי מאלף ועד תו – שלבי התכנון מרעיון לביצוע

האם רכשתם מגרש ואתם מתכננים לבנות בית פרטי עליו תמיד חלמתם? מה כולל תכנון בתים פרטיים ומי מבצע את התכנון המפורט? מהם שלבי התכנון של בית פרטי וכמה זמן לוקח לתכנן בית? ובכן, השלב הראשון בתכנון בית פרטי הוא בחירה נכונה של מתכננת ומעצבת מוסמכת, מנוסה ויצירתית.

איך מתחילים לתכנן בית פרטי?

עוד לפני שטרקטורים ומחפרון עולים על הקרקע המיועדת לבניית הבית הפרטי – יש מפגש עם הביורוקרטיה המתישה בישראל, אך מי שמטפל ברוב הנושאים הביורוקרטיים הוא הסטודיו לאדריכלות שבחרתם. בפגישת ההכרות עם המתכננת מציגים את המגרש ומאפייניו, מציינים חזון כללי לגבי המבנה, מגדירים דרישות מיוחדות וצרכים של בני המשפחה, מפרטים על אורח החיים ומגדירים תקציב כללי.

לאחר הפגישה הראשונית עם המתכננת עליה להכין קונספט ושרטוט כללי של הבית הפרטי. תפקידה של המתכננת הוא לממש את הרעיון לשלבי תכנון וביצוע, כאשר התכנון מושפע מגורמים שונים כגון:

  • מסגרת תקציב – בפגישת ההכרות והייעוץ עם המתכננת יש להגדיר תקציב לפרויקט, התקציב מסייע לה להתמקד בתכנון הבית הפרטי, לציין ללקוח אילו מדרישותיו אינן ריאליות למסגרת התקציב שנקבעה, לבחור חומרים ועוד. חשוב לזכור כי כמעט תמיד יש צורך להגדיל את התקציב בגלל אילוצים שונים במהלך הבנייה ועקב עלויות בלתי צפויות.
  • הרכב משפחתי – התכנון האדריכלי חייב להתאים למאפייני הדיירים והמשפחה, יש הבדל משמעותי בין תכנון בית פרטי לזוג מבוגר שילדיו פרחו כבר מהקן לבין תכנון בית לזוג צעיר עם ילדים קטנים, כאשר יש להתייחס גם לתכנון של בני הזוג להרחיב את המשפחה בעתיד.
  • אורח חיי הדיירים – הבית הפרטי חייב להתאים לאורח חיי הדיירים, לסגנון חיי המשפחה, להרגלי האירוח ולאופן השימוש הצפוי בנכס.
  • מיקום – תכנון מקצועי ומנוסה מתייחס לאזור הגיאוגרפי, לאקלים המקומי, לזוויות השמש וכיווני הרוח, למאפייני הקרקע במקום ועוד.

משלב הרעיון לשלב הביצוע

בסיום שלב התכנון האדריכלי של הבית הפרטי, מתחיל השלב שבו הופכים את הרעיון מתוכנית עבודה ולביצוע בפועל. המתכננת דואגת להכין תיק מידע הכולל מדידות, שרטוטים, תמונות של השטח, מפרטים ואישורים רלוונטיים. עליה להשיג אישור בנייה לפני תחילת העבודות באתר הבנייה, בשלב זה היא מכינה קונספט ראשוני בלבד.
סטודיו מוביל לאדריכלות ממליץ גם הדמיה בתלת מימד של הבית הפרטי, ההדמיה חשובה עבור הלקוח ומאפשרת לו לבצע סיור וירטואלי בנכס העתידי, לעבור בין החללים הפנימיים השונים ולהתרשם מהבית המתוכנן. מומלץ שלא לוותר על הדמיה תלת ממדית, במיוחד אם מתכננים בית פרטי שאינו סטנדרטי.

לאחר סגירת סקיצות, טיפול בהיתרי הבנייה וקבלת היתר בנייה מהוועדה לתכון ובנייה ברשות המקומית, המתכננת מקבלת מהעירייה דרישות שונות כדי לקבל את ההיתר הנדרש לתחילת העבודות באתר. יש לערוך הסכמים עם תאגיד המים, חברת החשמל וכו'. לאחר קבלת כל האישורים, המתכננת משלימה את תוכניות העבודה הכוללות שרטוטים מפורטים, כתב כמויות, תכנון תשתיות אינסטלציה וחשמל ועוד.

כעת, המתכננת מוציאה מכרז בין קבלנים ומסייעת ללקוח לבחור בעלי מקצוע כמו קבלן שלד וקונסטרוקציות, קבלן עבודות עפר, קבלן אינסטלציה, חשמלאי ועוד. לאחר בחירת הקבלן הראשי ובעלי המקצוע. מאוד מומלץ לעבוד עם מפקח שמנהל את הפרויקט ומנהל את המכרזים והבנייה.

חשוב לציין כי אשת מקצוע מנוסה בתחום האדריכלות יכולה להציע גם עיצוב בתים פרטיים, מעבר לתכנון האדריכלי וגם הלבשת הבית וסטיילינג. כך, תחת קורת גג אחת זוכים לשירות מקיף ומלא, זוכים לטיפים ולפתרונות פרקטיים מאשת המקצוע המנוסה, ובסוף הפרויקט עובדים לבית חלומות בעיצוב יוקרתי המותאם באופן מושלם לאורח חיי המשפחה.

שיתוף:

עוד יעניין אותך