תכנון אדריכלי לבית פרטי

תוכנית אדריכלית לבית פרטי – חשיבות התכנון האדריכלי

ישראלים רבים חולמים על בית פרטי מרווח ומואר עם חצר גדולה ומטופחת. כדי להגשים את החלום יש לרכוש מגרש, להסדיר את נושא השימוש בקרקע, להכין תוכנית אדריכלית לבית פרטי ולהגיש את התוכנית והשרטוטים לוועדת התכנון והבנייה ברשות המקומית על מנת לקבל היתר לבנייה.

חשוב לציין כי תכנון אדריכלי נכון, חכם ומקצועי הוא בעל חשיבות אדירה עבור הלקוח. בעזרת אדריכלית מנוסה ניתן לחסוך זמן, לזרז את קצב העבודות והתקדמות הבנייה, להימנע מעיכובים מיותרים ומטעויות ובנוסף מנצלים באופן מושלם את התקציב וזוכים לבית פרטי בעיצוב מקורי ובהתאמה אישית מלאה לרצונות ולצרכים של בני המשפחה.

שלבים מרכזיים לתכנון אדריכלי לבניית בית פרטי

משרד האדריכלות מציע מעטפת שירותים רחבה תחת קורת גג אחת, כך הלקוחות חוסכים הרבה מאוד זמן וכסף, ובנוסף הם זוכים לצוות מקצועי ויעיל המנהל את הפרויקט לאורך כל שלביו, החל משלב התכנון ועד שלב סיום עבודות הבנייה והגמר וכמובן מסירת המפתח. כאשר הפרויקט מנוהל על ידי משרד של אדריכלית וילות מנוסה יש סנכרון מלא בין בעלי המקצוע המעורבים בפרויקט הבנייה, ואנשי המקצוע עובדים יחד באופן הרמוני והם מחויבים להצלחת הפרויקט ולשביעות רצונו המלאה של הלקוח.

ישנם ארבעה שלבים מרכזיים לתכנון אדריכלי מדויק, חכם ונכון:

תוכנית אדריכלית המבוסס על תנאי השטח – בשלב הראשון האדריכלית / המתכננת מגיעה למגרש על מנת להכיר ולבדוק את תנאי השטח במקום. האדריכלית מתעדת את המגרש מבחינת טופוגרפית, עליה להבין את תנאי השטח כמו יציבות קרקע, מאפייני הקרקע, אקלים, כיווני אור ורוח, נוף ועוד. לאחר הביקור במגרש האדריכלית אחראית על הנפקת התב"ע ובדיקת זכויות הבניה ועליה להסדיר את השימוש בקרקע כדי לדעת מראש מה היתר הבנייה מאפשר מבחינת תכנון הבית והאם יש הגבלים קיימים לבנייה במגרש.

אפיון לקוח ותיאום ציפיות – לאחר פגישת הכרות בין האדריכלית / המתכננת ללקוח בשלב הראשון בונים את הפרוגרמה על פי הצרכים, החלומות והתקציבים של הלקוח. שלב שני – סקיצות ראשונות, מכינים במשרד ומציגים אותן בפני הלקוח. שלב זה מקדים להכנת הפרוגרמה וחשוב לבצע תיאום ציפיות בין הלקוח לאדריכלית. התכנון האדריכלי נועד לתת ביטוי מוחשי ואמיתי לרצונות, לצרכים הייחודיים, לאורח החיים ולחלומות של הלקוח ובני משפחתו.

שרטוט אדריכלי – בשלב זה מכינים סקיצות ושרטוטים מדויקים של הבית וחלליו הפנימיים. האדריכלית מכינה סקיצות לכל חדר וחדר בנפרד, לרבות אזור הכניסה לבית, חדרי שינה, מטבח, חדרי שירותים ורחצה, סלון וכדומה. הסקיצות כוללות מפרט טכני, עיצוב חזית הבית ומידע נוסף, ובשלב זה אדריכלות וילות מכינה גם הדמיה בתלת מימד כדי לאפשר ללקוח לצאת לסיור וירטואלי בביתו העתידי ועל מנת להקל עליו להבין כיצד הבית ייראה, ובהתאם לצורך לבצע את ההתאמות..

גרמושקה והיתר בנייה – לאחר שהלקוח חותם על השרטוט האדריכלי הסופי האדריכלית מכינה את מסמך הגרמושקה ומגישה את התוכנית האדריכלית המפורטת לוועדת התכנון והבנייה כדי לקבל היתר לבניית הבית הפרטי.

כללים חשובים לתכנון אדריכלי נכון ומדויק

היכרות עם תנאי השטח – ביקור של האדריכלית במגרש מאפשר לה להכיר את תנאי השטח ולהתאים את המבנה למגבלות הקיימות, תוך התייחסות נכונה לכיווני האוויר והשמש, נוף, דרישות מיוחדות מצד הלקוח וכו'.

קונספט מותאם לרצונות הלקוח – התוכנית האדריכלית נועדה להגשים את חלומותיהם וצרכיהם של המשפחה, לכן האדריכלית חייבת להיות קשובה לרצונות וחלומות של לקוחותיה ועליה לאפיין את צורכי הלקוח כדי להכין תוכנית אדריכלית מדויקת.

הגדרת תקציב – אדריכלית / המתכננת מנוסה מקפידה על תכנון אדריכלי המותאם למגבלות התקציב של הלקוח. היא יכולה לסייע ללקוח לקבל החלטות שקולות ונכונות יותר כדי לחסוך עלויות ולבנות בית פרטי מעוצב ומרשים ללא חריגות בתקציב שנקבע מראש.

מפלסים ומרפסות – ניתן לתכנן בית פרטי עם מפלס אחר או יותר, כיום רבים מעוניינים בבית עם לפחות שני מפלסים כדי לנצל נכון את השטח ואחוזי הבנייה. יש להתייחס גם לרצונות של הלקוחות כמו מרפסת שמש, מרפסת פרטית ליחידת ההורים, חדר רחצה מפואר ליחידת ההורים, חלון שמש בגג, סוג הגג (בטון, רעפים ועוד) ועוד.

מאוד אוהבים בבתים הפרטיים לתכנן מרתף שיכול לשמש חללים חשובים כגון: חדר משפחה, חדר טלוויזיה, פינת משחקים, חדר קולנוע, מרתף יין ועוד הרבה שימושים.

קומת קרקע שהיא בעצם משתמשת לחללים הציבוריים כגון: סלון, מטבח, פינת אוכל ויציאה לגינה, בריכת שחיה ומטבח חוץ (במגרשים גדולים ניתן גם למקם סוויטת הורים).

קומה עליונה בדרך כלל משמשת חדרי השינה, סוויטת הורים, חדרי הילדים.

היום מקובל לעשות גם לילדים סוויטות מפנקות.

שיתוף:

עוד יעניין אותך