כתב כמויות לבית פרטי

כתב כמויות לבית פרטי

בכל פרויקט בנייה או שיפוצים חייבים להכין מסמך שנקרא כתב כמויות, זהו מסמך חשוב וקריטי בשלבי התכנון של בניית בית פרטי, ואין להקל ראש בחשיבותו. קבלני בנייה ושיפוצים מנוסים ומקצועיים מכירים את המסמך, אך מרבית האנשים שבונים בית אינם מכירים אותו. אנשי המקצוע מקפידים על הכנת מסמך כתב כמויות מיד לאחר סיום שלב התוכנית האדריכלית, והאחריות להכנת המסמך יכולה להיות מוטלת על הקבלן/ המפקח או האדריכל.

כדאי לדעת כי כתב כמויות הוא מסמך ייעודי המפרט רשימה של עבודות וחומרי גלם לבנייה, וכמויות של כל אחד מחומרי הבנייה והגמר. כך לדוגמה, המסמך כולל פירוט של אריחי הריצוף הנדרשים לריצוף כל הבית, בהתאם לשטח המבנה וסוג הריצוף לפי חללים שונים בבית, כמויות של חומרים לחיפויי הקירות בבית, אביזרי חשמל, יציקות בטון, לוחות גבס, טיח, רובה, שליכט, צבעים, דלתות, חלונות, מעקות, גדרות ועוד. כתב כמויות הוא מסמך חשוב גם עבור הלקוח שבונה את ביתו ולא רק עבור הקבלנים ואנשי המקצוע, ובעזרת המסמך ניתן לחסוך בעלויות הבנייה, להיערך נכון לקראת תחילת העבודות בשטח ולהיערך פיננסית.

מהו כתב כמויות ומה מידת הרלוונטיות שלו לבנייה? לשיפוץ?

כאמור, כתב כמויות הוא מסמך המורכב מרשימה ארוכה של עבודות, חומרי גלם וחומרי גמר לבניית כל הבית הפרטי, כולל מטבח, חדרי שינה, מרפסות, גדרות, חשמל, אינסטלציה, יציקות בטון ועבודות שלד, עבודות עפר, עבודות נגרות, מיזוג אוויר וכו'.

במסמך זה מפרטים את חומרי הבנייה לפי כמויות, בהתאם לתוכנית האדריכלית, ולצד כל חומר גלם או עבודה שיש לבצע כותבים כמות לפי יחידות, מטר, ליטר וכדומה. אגב, מומלץ להכין כתב כמויות גם בפרויקט שיפוצים בבית פרטי או בדירה,

יש לציין כי בכתב כמויות לבניית בית פרטי או לשיפוצים כוללים את כל העבודות שיש לבצע, לדוגמה פירוק והריסה, עבודות עפר ופיתוח קרקע, עבודות בנייה (או שיפוצים), טיח, גבס, צבע, חשמל, אינסטלציה, ריצוף, חיפויים, חלונות, דלתות, עבודות מסגרות אלומיניום וברזל, עבודות איטום (כולל חומרים) ועוד.

כיצד בנייה נכונה של כתב כמויות עשויה לייעל את העבודה ואת הוצאות הבנייה/ השיפוץ?

בכל פרויקט בנייה או שיפוצים אין לוותר על הכנת כתב כמויות, מאחר שהמסמך מסייע לקבלנים וללקוחות הקצה בכמה רבדים:
• מומלץ לקבל הצעות מחיר ומכרז קבלנים.
• תכנון נכון ויעיל יותר על העבודות הנדרשות לבניית הבית או לשיפוץ הנכס.
• אומדן כללי להערכת עלות הפרויקט עבור הלקוח הסופי.
• תכנון עלויות מקדים המאפשר לקבל החלטות שקולות וחכמות יותר.
• חיסכון בעלויות הבנייה או השיפוצים.

מדוע הוא כל כך חיוני לתהליך?

המסמך חשוב מאוד עבור מכרז והצעת מחיר ומומלץ לצרף לחוזה הקבלן, מאחר שהוא מאפשר לאנשי המקצוע לרכוש את חומרי הגלם בהתאם לכמות הדרושה לבנייה, והחישובים מסייעים לקבלן להכין הצעת מחיר מדויקת ומבוססת על נתונים.

כתב כמויות מאפשר ללקוחות הקצה לכלכל נכון את צעדיהם ולהיערך פיננסית לקראת פרויקט הבנייה או השיפוצים. המסמך מסייע לקבלנים להזמין בדיוק את חומרי הגלם שהם צריכים לבנייה, והתכנון המפורט יכול להוזיל את עלויות הבנייה.

טיפים לבניית כתב כמויות יעיל ונכון

בכל פרויקט של תכנון בתים פרטיים על ידי אדריכל/מעצב מנוסה מכינים כתב כמויות מפורט ומסודר. את המסמך מכין המפקח/מנהל הפרויקט בהנחיית האדריכל. לכן, כדאי לבחור משרד תכנון המציע שירות הכולל תכנון אדריכלי ופיקוח בנייה.

כדאי להכין כתב כמויות לפי המפרט הטכני המתוכנן, ויש למלא את הכמויות לפי העבודות המתוכננות. אחד הטיפים החשובים ביותר הוא לקחת בחשבון שתמיד יש סטייה ושינויים בעבודות הבנייה והשיפוצים, לכן כדאי להזמין יותר ולהוסיף פחת, כדי שלא להתעכב בעבודה ולהימנע מבעיות כמו חוסר בחומרי בנייה במהלך הפרויקט.

שיתוף:

עוד יעניין אותך